استفاده از یخچال به عنوان شارژر بی سیم

عصرایران؛ محمد مهدی حیدرپور - اگر در آینده نزدیک فرزند نوجوان خود را ایستاده مقابل یخچال مشاهده کردید که برای مدتی طولانی به داخل آن خیره شده تعجب نکنید چون شاید دلیل خوبی برای این کار داشته باشد؛ او می تواند تلفن همراه یا ابزار پوشیدنی خود را از طریق یخچال شارژ کند!

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، حفظ شارژ ابزارهای پوشیدنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما کار آسانی نیست. نکته کلیدی استفاده از این دستگاه ها پوشیدن آنها به صورت 24 ساعته و در هفت روز هفته است و نه این که به طور مرتب به پریز برق متصل باشند.
بی تردید، هیچ چیزی درباره یک دستبند تناسب اندام و سلامتی آزار دهنده‌تر از این نیست که به واسطه اتمام شارژ باتری خود جریان فعالیت کاربر را ردیابی نکند. در این شرایط آمار میانگین ماهانه کاربر می تواند کاملا به هم بریزد. از سوی دیگر، به عنوان مثال بزرگترین نگرانی که ناظران درباره ساعت هوشمند اپل واچ ارائه کرده اند عمر باتری آن است و حتی شاید به همین دلیل عرضه این محصول به بازار با تاخیر هرچه بیشتر صورت بگیرد.
اما چگونه می توان بر چالش عمر باتری دستگاه هایی مانند تلفن همراه و ابزارهای پوشیدنی غلبه کرد؟ پاسخ ساده و آشکار شارژ بی سیم است. شرکت های بسیاری در این زمینه کار کرده اند و اکثرا از شارژ القایی که قرار گرفتن دستگاه در یک میدان الکترومغناطیسی، قرار گرفتن روی پد شارژ و یا میزی که زیر آن یک پد شارژ قرار گرفته را شامل می شود، استفاده می کنند.
اما شرکت انرجوس رویکردی متفاوت را اتخاذ کرده است. فناوری معرفی شده از سوی این شرکت انرژی را از سیگنال های فرکانس رادیویی برداشت می کند. اگرچه انرجوس تنها شرکتی نیست که روی این فناوری کار می کند اما نسبت به شرکت های دیگر از پشتوانه مالی قوی‌تری برخوردار است. محصولی که توسط انرجوس توسعه داده شده به نام "وات‌آپ" شناخته می شود که یک روتر انرژی بی سیم است. این دستگاه می تواند 4 وات نیرو را به دستگاه های مجهز به گیرنده مخصوص تا شعاع 3.7 متری ارسال کند.
به گفته انرجوس، وات‌آپ تا فاصله 1.5 متری باتری ها را با شرایطی مشابه با اتصال به شارژر شارژ خواهد کرد. در فاصله 3 تا 4.5 متری میزان نیرو به یک وات کاهش می یابد. در این سطوح وات‌آپ می تواند به صورت همزمان چهار دستگاه را شارژ کند و با افزایش دستگاه ها در این محدوده سطوح نیرو ارسالی به هر دستگاه کاهش می یابد.
اما روترهای بی سیم اندازه کوچکی ندارند. محصولات فعلی انرجوس مکعب هایی 30 سانتیمتر در 30 سانتیمتر هستند. در حقیقت، اندازه بزرگ به منظور افزایش بهره‌وری شکل گرفته است. اندازه بزرگتر روترهای بی سیم اجازه به کارگیری آنتن های بیشتر را می دهد و در نتیجه دستگاه های بیشتری را سریع‌تر شارژ می کنند. حال این پرسش مطرح می شود چنین وسیله ای را کجا قرار خواهید داد تا زیاد جلب توجه نکند و به طور مرتب نیز با آن در ارتباط باشید؟ 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ