مهمترین علائم اختلالات تغذیه‌ای

علائم روانی
نشانه‌های روانی شایع در این اختلال افسردگی و اضطراب است و در کنار این علائم، فرد احساساتی مشکلات دیگری چون کناره‌گیری‌های اجتماعی، ناامیدی، تفکر به خودکشی، نگرانی و ترس را نیز تجربه می‌کند.

- علائم جسمی
اختلالات تغذیه‌ای عوارض خطرناکی برای بدن دارند. این علائم می‌توانند کاهش وزن، ریزش موی سر، ایجاد موهای زائد در بدن، آسیب‌های دندان و دهان، مشکلات قلبی، خستگی و مشکلات معده و روده را در پی داشته باشد.

- علاقه شدید به تناسب اندام در دیگران
تبلیغات و عکس‌های مجلات مد و عکس افراد در شبکه‌های اجتماعی موجب ایجاد این باور شده که لاغری با زیبایی برابر است. این افراد تمایل بیشتری به مقایسه وضعیت ظاهر و بدن خود با دیگران دارند. همچنین این افراد مکررا از رژیم‌های غذایی،‌ تناسب اندام و وزن متناسب صحبت می‌کنند. علاوه بر این به قضاوت در ارتباط با ظاهر دیگران می‌نشینند.

- علائم ثانویه و تشدید‌کننده
اختلال تغذیه‌ای بیماری شایعی است که در همه مناطق جهان دیده می‌شود. توجه بیش از حد افراد به مسائلی مثل وزن، تناسب اندام و غیره موجب تشدید غیرعمدی این اختلال می‌شود. همچنین به دلیل صرف زمان زیاد روی رژیم‌های غذایی، هویت فرد با بیماری درگیر می‌شود. بنابراین رهایی از آن به دلیل درونی شدن در جسم و روان فرد بسیار سخت است.
خوشبختانه منابع خوبی در این زمینه وجود دارد و همچنین متخصصان تغذیه با درمان‌های روانی، روانپزشکی و دارویی به مبتلایان به اختلالات تغذیه‌ای کمک می‌کنند. بنابراین بر خلاف بسیاری از بیماری‌های تضعیف‌کننده، این بیماری با حمایت‌های لازم بهبود می‌یابد.

ایسنا 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ