چگونه مقاومت بدن را افزایش دهیم

یک کارشناس تغذیه گفت: منابع ویتامین C و A ایمنی بدن را در برابر بیماریها خصوصا سرماخوردگی افزایش می‌دهند.
مصطفی حسینی کارشناس تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به سوالی در خصوص راه‌های افزایش ایمنی بدن در مقابل ویروس سرماخوردگی اظهار کرد: استفاده از موادی که حاوی مقادیری از ویتامین‌های C و A باشد، می‌تواند ایمنی بدن را در برابر سرماخوردگی افزایش دهد.
وی با اشاره به برخی از مواد که حاوی مقادیری از ویتامین C هستند، افزود: عمده مرکبات مقادیری از این ویتامین را در خود دارند، اما در پرتقال، لیمو شیرین، نارنگی و سیب این ویتامین بیشتر دیده می‌شود.
این کارشناس تغذیه در خصوص‌ خاصیت پنی‌سیلینی شلغم نیز گفت: این موضوع به طور علمی در جایی درج نشده است، اما یکی از خاصیت‌های شلغم ضد حساسیت بودن آن است.
حسینی ادامه داد: همچنین در شلغم مقادیری از ویتامین C نیز وجود دارد که می‌تواند به همراه ویژگی ضد‌حساسیت آن در درمان سرماخوردگی مؤثر باشد، اما میزان این ویتامین در شلغم به اندازه مرکبات نیست.
وی با بیان اینکه ویتامین آ نیز در افزایش ایمنی بدن مؤثر است، تصریح کرد: پیش سازهای این ویتامین در میوه‌جات نارنجی رنگ نظیر‌ هویج، گوجه فرنگی، خرمالو و... وجود دارد.
این کارشناس تغذیه با بیان اینکه سلامتی بدن در گرو استفاده از تمامی مواد غذایی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن است، خاطر‌نشان کرد: در کنار استفاده از ویتامین‌های مورد نیاز باید ترکیباتی از منابع پروتئینی نظیر منابع حیوانی و گیاهی به بدن برسد تا ایمنی و مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها افزایش یابد.
وی تصریح کرد: تخم مرغ، انواع گوشت، منابع گیاهی نظیر دانه‌های مختلف حبوبات‌، تنفلات و مغزها هر کدام به نوعی ایمنی بدن را افزایش می‌دهند.

منبع: ایسنا