آیا فناوری پوشیدنی سلامت انسان را تهدید می کند؟

عصرایران؛ محمد مهدی حیدرپور - فناوری های پوشیدنی یکی از جریان های اصلی بازار در سال جاری میلادی بوده اند. اما اخیرا پزشکان و دانشمندان نسبت به استفاده از این فناوری ها هشدار داده و اعلام کرده اند ممکن است سلامت انسان را به صورت جدی در معرض خطر قرار دهند.

آیا فناوری پوشیدنی سلامت انسان را تهدید می کند؟

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، عینک های متصل به اینترنت، ساعت های هوشمند و گجت های ردیابی سلامت و تناسب اندام تعامل مستقیم فناوری بی سیم با بدن انسان را ایجاد کرده و قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی بین کاربرانی که تا پیش از موبایل هوشمند، تبلت و لپ تاپ نیز استفاده می کردند را بیش از پیش افزایش می دهند.

بنابر گزارش شرکت پژوهشی جونیپر که در زمینه فناوری بی سیم تخصص دارد، عرضه دستگاه های پوشیدنی هوشمند از 27 میلیون دستگاه در سال 2014 با افزایش بیش از چهار برابری در سطح جهان به 116 میلیون دستگاه تا سال 2017 خواهد رسید. بر همین اساس، بازار فناوری های پوشیدنی مانند عینک گوگل، ساعت هوشمند گلکسی گیر سامسونگ و اپل واچ شاخه ای در حال رشد از فناوری محسوب می شود.

خبر خوب این است که اکثر فناوری های پوشیدنی از بلوتوث برای برقراری ارتباط استفاده می کنند که سطوح پایین‌تری از فرکانس رادیویی را نسبت به موبایل های هوشمند و دیگر دستگاه هایی که از وای فای سود می برند، منتشر می کند. به عنوان مثال، محصولات شرکت فیت‌بیت به بلوتوث کم انرژی که نسبت به بلوتوث کلاسیک نیروی کمتری مصرف می کند مجهز هستند و در مقایسه با تلفن های همراه به نیروی فوق العاده کمتری برای فعالیت نیاز دارند. در حقیقت، نیروی خروجی محصولات این شرکت به اندازه ای کم است که نیاز به آزمایش "نرخ جذب خاص" (SAR)، معیاری که انرژی جذب شده توسط بدن انسان در مواجهه با پرتوافشانی فرکانس رادیویی را نشان می دهد، ندارد.

در مقابل، تلفن های همراه و لپ تاپ ها باید آزمایش های سخت SAR را پشت سر بگذارند زیرا با سطوح نیروی بالاتری به فعالیت می پردازند. اما بسیاری فناوری های پوشیدنی پرتوافشانی خود را محدود به بلوتوث نمی کنند. محصولاتی مانند عینک گوگل از فناوری وای فای نیز سود می برند و این زمانی است که برخی متخصصان بهداشت و سلامت زنگ هشدار را به صدا در می آورند.

وای فای شباهت بسیاری به پرتوافشانی تلفن همراه دارد. به واسطه استفاده از فناوری وای فای، عینک گوگل دارای عدد SAR نسبتا بالایی برابر با 1.42 است. بیشینه میزان SAR ایمن برابر با 1.60 اعلام شده است. اما آیا نرخ SAR پایین ایمنی یک فناوری پوشیدنی را تضمین می کند؟ برخی دانشمندان در این زمینه شک و تردید دارند. 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ