دستخط و شخصیت

 

انسان باهوش

ذهن زیبا

راهی ساده برای تشخیص مردانی که پولدار می شوند!!

آیا می‌‌خواهید بدانید یک مرد ثروتمند است یا خیر؟ پس به جای نگاه کردن به کیف پول، به انگشتان دستش دقت کنید.
دانشمندان متوجه شدند مردانی که انگشت حلقه آن‌ها نسبت به دیگر انگشتان دست خصوصا انگشت اشاره بلند‌تر است، شانس بیش‌تری برای ثروتمندتر شدن و موفقیت در آینده دارند.
این موضوع هم‌چنین نشان می‌دهد که این فرد از نوع انسان‌هایی است که به سختی تلاش می‌کنند تا به هدف خود برسند و با شنیدن پاسخ منفی ناامید نمی‌شوند. این افراد برای موفقیت در یک معامله مالی یا رسیدن به فرد مورد علاقه خود بیش از همه تلاش می‌کنند و تا رسیدن به هدف دست از تلاش برنمی‌دارند.
اما از سوی دیگر مردانی که انگشت نشانه آن‌ها نسبت به انگشت حلقه بسیار بلندتر است به هیچ وجه روحیه خطرپذیری ندارند. آن‌ها هیچ‌گاه ریسک را نمی‌پذیرند و حتی ممکن است به چشم دیگران خسته کننده به نظر برسند.
دانشمندان متوجه شدند میزان هورمون تستسترون در بدن روی اندازه انگشت‌های دست تاثیر گذار است. این عامل هم در مورد مردان و هم در مورد زنان صادق است، اما تحقیقات نشان می‌دهد این عامل فقط روی شخصیت مردان تاثیرگذار است و روحیه آن‌ها را تغییر می‌دهد.
مردانی که دارای مقادیر بیش‌تری از هورمون تستسترون هستند در دسته مردان آلفا قرار می‌گیرند. این مردان بیش‌تر از دیگران خطر می‌کنند و تلاش بیش‌تری برای پیروز شدن در رقابت‌های مختلف چه ورزشی، چه اقتصادی و چه اجتماعی دارند.

دانشمندان دانشگاه کنکوردیا در کانادا طول انگشتان و شخصیت ۴۱۵ مرد و زن را اندازه‌گیری کردند و نتایج تحقیقات خود را در نشریه تفاوت‌های شخصیتی و فردی به چاپ رساندند. مردان نوع آلفا که انگشت حلقه‌شان بزرگ‌تر از انگشت اشاره است در تمام جنبه‌های زندگی خطرپذیرتر هستند.
محقق این مطالعات دکتر اریک استنسترم در این باره گفت: این مردان معمولا ثروتمندتر و دارای تناسب بدنی بهتر هستند و بیش‌تر برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنند.
او در ادامه گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد رابطه بین هورمون تستسترون و ریسک‌پذیری در بین مردانی که دارای انگشت حلقه بلندتر نسبت به انگشت اشاره هستند در سه زمینه مالی، اجتماعی و سرگرمی‌ها بیش‌تر است. این مردان در فعالیت‌های ورزشی، تجاری و برخورد با دیگران بیش‌تر دست به خطر می‌زنند و به همین دلیل معمولا موفقیت‌های بیش‌تری نیز به دست می‌آورند.
البته دانشمندان اعلام کردند این حالت حتی در زمان رشد جنین انسان‌ها در رحم وجود دارد. هر چه یک جنین در حین رشد در معرض هورمون تستسترون بیش‌تری قرار گیرد با احتمال بیش‌تری در زندگی آینده خود دست به ریسک می‌زند.
پروفسور گاد ساد محقق ارشد در این باره گفت: در زنان معمولا اندازه این دو انگشت برابر است. برای اندازه گیری شما باید به طور دقیق فاصله بین نوک انگشت را تا محل اتصال با کف دست اندازه گیری کنید. در مردان معمولا انگشت حلقه بلندتر از انگشت اشاره است ولی هرچه این اختلاف بیش‌تر باشد به همان میزان احتمال موفقیت آن مرد بیش‌تر است.
زاک مندنهال که در این تحقیقات شرکت داشته است در این باره گفت: قرار گرفتن در معرض هورمون تستسترون در دوره بارداری نه تنها روی رشد مغز جنین تاثیر گذار است، بلکه رشد انگشت حلقه را نسبت به انگشتان دیگر کندتر می‌کند.
دانشمندان دانشگاه کمبریج هم متوجه شدند بانکدارانی که دارای انگشت حلقه بلندتر هستند موفق‌ترند. دلیل اصلی این است که آن‌ها بیش‌تر ریسک را می‌پذیرند و سریع‌تر نسبت به تغییرات بازار واکنش نشان می‌دهند.
البته این ویژگی دارای جنبه‌های منفی نیز هست. برای مثال مردانی که انگشت حلقه آن‌ها بلندتر است بیش‌تر از دیگران به سرطان پروستات دچار می‌شوند. اما از سوی دیگر این مردان کم‌تر دچار بیماری‌های قلبی و مشکلات باروری می‌شوند.


برچسب‌ها: روانشناسی

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و ششم مهر 1391 ساعت 16:9 توسط neda ebrahimzadeh | آرشیو نظرات

 


چرا مردم دروغ می‌گویند؟

چرا مردم دروغ می‌گویند؟ پاسخ ساده‌اش این است: برای این که آسان است. تقریباً همه مردم دروغ می‌گویند و اغلب آن‌ها در این کار مهارت دارند. شواهد نشان می‌دهد که اغلب مردم دروغگویی را در همان سنین اولیه یاد می‌گیرند. کودکان تقریباً در سن ۳ سالگی برای این که خود را به مشکل نیندازند دروغ می‌گویند. در ۵ سالگی، وقتی پای تنبیه در میان باشد، اغلب کودکان دروغ‌گویان ماهری هستند.
به گفته گیل سالتز، روان‌پزشک بیمارستان نیویورک، نکته جالب این است که به کودکان یاد داده می‌شود تا برای محافظت از احساسات دیگران، و خوشامد آن‌ها دروغ بگویند. پدر و مادرها از همان سنین کودکی به فرزندانشان یاد می‌دهند که این گونه «دروغ‌های مصلحت‌آمیز» را بیان کنند. برای مثال، «به خاله بگو چقدر توی این لباس خوشگل شده.»
دروغ گفتن برای محافظت از فردی دیگر، مشکل‌تر است. برای مردم، دروغ گفتن برای محافظت از خودشان و پوشاندن خطاهایشان، طبیعی است امّا محافظت کردن از فردی دیگر، کمی پیچیده‌تر است و به تجربه بیشتری نیاز دارد. اما هنگامی که مردم به سن بلوغ می‌رسند، دیگر دروغ‌گویی به صورت طبیعت ثانویه آن‌ها در آمده است.

مردم درباره چه چیزی دروغ می‌گویند؟
دروغگویی در افراد بالغ به منظورهایی فراتر از اجتناب از تنبیه شدن صورت می‌گیرد، هر چند اغلب افراد بالغ برای دریافت نکردن برگه جریمه رانندگی یا تخلفات جدّی‌تر به دروغگویی روی آورده‌اند. به عقیده رابرت فلدمن، روان‌شناس دانشگاه ماساچوست، افراد بالغ می‌خواهند چگونگی نگریستن دیگران به خود و نیز چگونگی نگریستن خودشان به خودشان را کنترل کنند.
به گفته فلدمن، مردم دروغ می‌گویند تا مطلوب‌تر و خوشایندتر جلوه کنند و در یک موقعیت اجتماعی، دیگران را تحت تاثیر قرار دهند. در واقع، آن‌ها می‌خواهند عزّت‌نفس خود را بالا ببرند. به عقیده فلدمن، مردم به محض آن که عزّت نفسشان را در خطر ببینند، دروغ خواهند گفت.آن‌ها درباره نوع ماشینی که دارند، محل زندگیشان و مقدار درآمدشان به دروغگویی خواهند پرداخت.
براساس نتیجه مطالعه‌ای که در مجلّه «روان‌شناسی پایه و کاربردی» منتشر شده است، ۶۰ درصد افراد مورد مطالعه در خلال یک مکالمه ۱۰ دقیقه‌ای حداقل یکبار دروغ گفته‌اند و میانگین تعداد دروغگویی‌ها برای هر نفر ۹۲/۲ بوده است.
مردم به طور مرتب به خودشان نیز دروغ می‌گویند. آن‌ها درباره مقدار کاری که باید برای خاتمه دادن یک پروژه انجام دهند، میزان غذایی که در روز می‌خورند، و بسیاری موارد دیگر به خودشان دروغ می‌گویند. این نوع دروغ‌ها صرفاً در خدمت فرار از واقعیت‌ها و نوعی گول‌زدن خود است.
برخی از افراد بیشتر از دیگران دروغ می‌گویند. در واقع، بعضی‌ها آنقدر دروغ می‌گویند که اعتماددیگران را از دست می‌دهند و حرف‌های راست آن‌ها نیز دروغ پنداشته می‌شود. مطالعه‌ای که در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بر روی دروغگویان آسیب‌شناختی (پاتولوژیک) صورت گرفته نشان می‌دهد که این افراد از نظر مغزی تفاوت‌هایی با دیگران دارند.

دروغگویان آسیب‌شناختی
پژوهگشران ۱۰۸ نفر را مورد مطالعه قرار دادند. پس از انجام آزمون‌های روان‌شناختی، ۱۲ نفر از آن‌ها در رده دروغگویان آسیب‌شناختی قرار گرفتند. پژوهشگران ۲۱ نفر که نتیجه آزمایششان طبیعی بود را نیز برای مقایسه و کنترل برگزیدند. سپس از همه این افراد آزمایش MRI به عمل آمد.
نتیجه MRI نشان داد که دروغگویان آسیب‌شناختی نسبت به آن ۲۱ نفر که آزمایششان طبیعی بود دارای اتصالات بسیار بیشتری در مغزشان هستند. پژوهشگران در حال حاضر چنین نتیجه‌گیری کرده‌اند که این تفاوت باعث می‌شود که دروغگویان آسیب‌شناختی مهارت بیشتری در «هنر» دروغگویی داشته باشند. البته برای نتجه‌گیری قطعی به پژوهش‌های بیشتری نیاز است. واقعیت این است که برخی از مردم دروغگویان بهتری نسبت به بقیه هستند امّا همه بالاخره اینجا و آنجا دروغ می‌گویند. به گفته فلدمن، افراد برون‌گرا بیشتر از افراد درون‌گرا دروغ می‌گویند، مردان بیشتر از زنان دروغ نمی‌گویند، و تقریباً همه در محیط کار دروغ می‌گویند.
مردم به کسانی که به آن‌ها عشق می‌ورزند بیشتر از کسانی که فقط با آن‌ها آشنایی دارند دروغ می‌گویند زیرا آسان‌تر است. ومردم به معشوق یا همسرشان بیشتر از بقیه دورغ می‌گویند زیرا راستگویی ممکن است بیشتر از دروغگویی دردسر ساز باشد.

نشانه‌های دروغگویی
سالتز عقیده دارد که روش صد در صدی برای این که بفهمیم فردی دارد دروغ می‌گوید وجود ندارد امّا برخی رفتارها را می‌توان مورد توجه قرار داد:

  • اجتناب ازتماس چشمی. آیا فرد به پائین یا اطراف نگاه می‌کند؟
  • تغییر آهنگ صدا. آیا فرد بلندتر یا آهسته‌تر و یا تندتر از معمول صحبت می‌کند؟
  • زبان بدن. آیا فرد آرام ندارد، وول می‌خورد، با دست جلوی دهان یا صورتش را می‌پوشاند؟
  • تناقض با حرف‌های قبلی. آیا گفته‌های شخص با حرف‌های قبلیش تناقض دارد؟

همه مردم به دلایل مختلف دروغ می‌گویند. بعضی ممکن است بیشتر از دیگران دروغ بگویند و برخی ممکن است به کمک روان درمانگر نیاز داشته باشند. امّا در یک نظر کلّی، دروغگویی هم یکی از خصلت‌های بشر است.


برچسب‌ها: روانشناسی

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و ششم مهر 1391 ساعت 16:8 توسط neda ebrahimzadeh | آرشیو نظرات

 


تست خودشناسی – بر اساس دستخط شما

۱-دستخط نامرتب:

این افراد در زندگی بسیار فعال هستند و برایشان سخت است که بتوانند ثابت و بی تحرک بمانند و برخی از کارهایشان حساب شده و سنجیده نیست . آزادی شخصیتی برایشان مهم و به استقلال شخصی اهمیت می دهند و خیلی احساساتی رفتار کرده و غیرقابل پیش بینی هستند.

۲ – دستخط مرتب و خوانا:

این افراد بسیار خودشان را کنترل می کنند و دوست ندارند شخصیت خود را لو بدهند و حتی گاهی برایشان سخت است که احساساتشان را بیان کنند و آنرا سرکوب می کنند. این افراد شخصیت رازگونه ای دارند برای دیگران

۳ – دستخط خیلی پررنگ:

علاقه زیادی احتمالا برای مخالفت کردن با دیگران دارند و احساس قدرت عجیبی در خود می کنند، اعتماد به نفس زیادی داشته و قدرت نفوذ در دیگران را هم زیاد دارند. البته برخی روانشناسان معتقدند که این اعمال نفوذها ممکن است فرد شخصیت طرف دیگری را نفهمد و دچار مشکلات جدی در برخورد با دیگران شود.

۴ – دستخط خیلی کمرنگ:

احتمالا افرادی هستند حساس و دلسوز. آنها موقعیت دیگران را حتی بیشتر از خودشان درک می کممد و این امکان دارد که قادر به اثبات حرف خودشان نباشند و خیلی راحت ضربه خورده و در صورت انتقاد سریع عقب نشینی می کنند. حتی روانشناسان معتقدند که اینگونه افراد برای این کمرنگ می نویسند که دیگران از صدای قلم و کاغذ آنها ناراحت نشوند و این دلیلی است بر حساس بودن آنها.

۵ – دستخط تند و شتابزده:

احتمالا افراد کم حوصله و ستابزده هستند و از اتلاف وقت خسته می شوند و از نظر خلق و خو بسیار لحظه ای و دمدمی مزاجیند. سریع درک می کنند و در نشان دادن رفتار و احساساتشان چندان پایدار نیستند و اغلب به دلیل شتابزدگی در تصمیم گیری دچار لغزش و خطا شده و از اینکه در آرامش به حرفهای دوستانشان گوش کنند خشته می شوند! همیشه عجله دارند.

۶ – دستخط ساده:

در روابط با دیگران ترجیحا واقع گرا و باتدبیرند و نمی توانند بپذیرند که گاهی باید با دیگران کنار بیایند و به آنها نیز توجه کنند. اطرافیان بندرت از آنچه درون آنها می گذرد، آگاه می شوند و بهمین دلیل کم پیش می آید دوستان یکرنگ و صمیمی برای خود داشته باشند.

۷ – دستخط زیبا:

این امکان وجود دارد که گاهی به شدت رسمی برخورد کرده و خیلی مفصل و با علاقه درباره مسائل دلخواه شما حرف بزنند! این احتمال نیز وجود دارد که در خواسته ها و تمایلاتشان پر توقع و رویایی باشند. با این حال در رسیدن به این رویاها به نسبت دیگران تلاش بیشتری از خود نشان می دهند.

۸ – دستخط ریز و بسیار کوچک:

احتمالا این افراد توانایی هاای خود را دست کم گرفته و خود را از آنچه واقعا هستند، کمتر ارزیابی می کنند و ممکن است به همین خاطر، گاهی تنگ نظر و خرده گیر به نظر آیند. این حالت باعث می شود که اعتماد به نفس آنها به مرور کاهش یافته و در کارها و مسائل اجتماعی آنها را عقب تر از بقیه نگاه دارد.

۹ – دستخط درشت:

این احتمال وجود دارد که صاحب این دستخط خود را زیادی مهم و بزرگ جلوه دهد

۱۰ – دستخط شکسته:

فردی بسیار با اراده که در کارهایش حدوسط ندارد و بهمین علت اهل سازش و مصالحه نیست. به خاطر همین زود از دوستانش خسته می شود و هم دوستان او از او زود خسته می شوند. در تصمیم گیری بسیار دیر تصمیم می گیرد چون فکر می کند احتمال اشتباه است.

۱۱ – دستخط ملایم و کشیده:

افرادی چند بعدی است که می تواند براحتی مشکلات را از چند بعد بررسی کند و تنوع برایش مهم است و دوست دارد استعدادهای خود را شکوفا کند ولی چون معمولا از شاخه ای به شاخه ای می پرد و یا خود را زیاد پر استعداد می داند به نتیجه ای نمی رسد.

۱۲ – دستخط درهم  و فشرده

احتمالا فرد راحتی نیست. از جمع فراری و از برقراری رابطه بیزار  است و همیشه بعد از دیگران اظهار نظر می کند چون فردی محتاط است