حفظ تناسب اندام با غذا خوردن

همه ما مي‌‌دانيم که کليد اصلي کاهش وزن، کمتر خوردن و بيشتر ورزش کردن است. اما چند نفر از ما براي جلوگيري از چاقي و حتي پيشگيري از اضافه وزن به آنها عمل مي‌‌کنيم؟ به نظر مي‌‌رسد براي کاهش وزن رعايت همين دو نکته کافي باشد اما بعضي وقت‌ها پيش مي‌‌آيد که نمي‌‌توانيم از خوردن بعضي چيزها بگذريم يا اينکه برويم و ورزش کنيم. حالا با اين اوصاف چگونه مي‌‌توانيم با موفقيت وزن کم کنيم و تناسب اندام داشته باشيم؟
براي پيداکردن جواب اين سوال‌ به اين توصيه‌ها توجه کنيد:

آب بخوريد:
سعي کنيد روزانه مقدار فراواني آب يا نوشيدني‌ بنوشيد که کالري کمي‌ داشته باشد. مي‌‌توانيد با خوردن يک ليوان آب خنک يا يک نوشيدني خنک کم‌کالري به خوردن غذاهاي پرکالري خاتمه بدهيد. يعني وقتي ديديد که داريد زياد غذا مي‌خوريد، يک ليوان آب برداريد و ديگر بعد از آن غذا نخوريد. اگر دوست نداريد بعد از خوردن غذا آب خالي بخوريد، مي‌‌توانيد کمي‌ آب مرکبات مثل ليمو يا چند قطره از آب ميوه ديگري مثل انبه يا آب هلو که کالري کمتري دارد به آن اضافه کنيد، طوري که فقط طعم آن عوض شود.

? تا ? وعده ميوه بخوريد:
فکر کنيد ببينيد چه غذاي کم‌کالري را مي‌‌توانيد به رژيم خود اضافه کنيد نه اينکه چه چيزي را از رژيم خود حذف کنيد. اين کار را با ميوه و سبزي شروع کنيد. سعي کنيد روزانه ? تا ? وعده از ميوه و سبزي‌هاي تازه استفاده کنيد. شايد اين مقدار زياد به نظر برسد اما اين حجم از ميوه و سبزي بسيار با ارزش است چون بدن‌تان مقدار زيادي فيبر دريافت مي‌‌‌کند و در هنگام صرف غذا احساس رضايت‌مندي بيشتري مي‌‌کنيد. با خوردن ميوه و سبزي هم کمتر مي‌‌خوريد و هم اين مواد جايگزين چربي هايي مي‌‌شوند که ممکن است از ساير غذاها به شما برسد. اين تنها مزيت ميوه و سبزي نيست. بيش از ??? مطالعه نشان مي‌‌دهد که ميوه و سبزي خاصيت پيشگيري از بيماري‌ را به دليل سرشار بودن از مواد شيميايي مفيد دارند. کارشناسان تغذيه پيشنهاد مي‌‌کنند حتما سر ميز غذا سبزي داشته باشيد و سعي کنيد در هر فصل حتما ميوه و سبزي‌ همان فصل را بخوريد. ميوه و سبزي را تازه به تازه مصرف کنيد و از جوشاندن و سرخ‌ کردن بيش از اندازه آن بپرهيزيد.

وقتي گرسنه هستيد، بخوريد:
اينکه زمان گرسنگي خود را بدانيد خيلي مهم است. ببينيد واقعا چه زماني گرسنه هستيد؟ هر زماني که احساس کرديد گرسنه هستيد چيزي بخوريد، نه اينکه هر وقت و هرماده غذايي که نزديک‌ دست‌‌تان بود يا به شما تعارف شد بخوريد. به دنبال علايم گرسنگي باشيد. از خود‌تان بپرسيد آيا واقعا گرسنه‌ام هستم؟ گرسنگي به معني اين است که بدن‌‌تان نياز به سوخت دارد. بنابراين زماني که علامتي از گرسنگي در خود نمي‌‌بينيد غذاخوردن اصلا دلپذير نيست. وقتي به اين نحو غذامي‌‌خوريد احساس بهتري داريد. معده هر کسي به يقين کمي‌ بزرگتر از مشت اوست پس به اندازه قابل قبول غذا بخوريد اين‌ طوري نه زياد گرسنه‌ مي‌‌مانيد و نه آنقدر مي‌‌خوريد که احساس پري و نفخ کنيد.

ميوه بعد از شام:
اگر عادت داريد شب‌ها هم بعد از شام چيزي بخوريد، کم‌کالري آن را انتخاب کنيد. گاهي اوقات اتفاق مي‌‌افتد که افراد بدون فکر و طبق عادت شب‌ها بعد از شام هم اسنک‌ مي‌‌خورند. بهتر اين است که خودمان را عادت به خوردن ميوه بدهيم. خوردن چيپس و پفک و انواع و اقسام اسنک‌ها بعد از شام زماني که همه دورهم نشسته‌اند و در حال ديدن تلويزيون هستند، در چاق شدن افراد بسيار موثر است.
آنچه را که دوست داريد بخوريد: از خوردن غذاهاي مورد علاقه‌خود لذت ببريد. البته از مقدار به اندازه آن چون مصرف بيش از اندازه اين غذاها موجب وزن‌گيري بيشتر مي‌‌شود. به جاي اينکه غذاهاي مورد علاقه خود را از رژيم خود حذف کنيد کمتر اين غذاها را بخوريد.
- منبع، پورتال آسموني http://www.asemooni.com/health/fitness/fitness-with-eating#ixzz3UYHwvEKj