روغن منتخب در رژیم غذایی مدیترانه ای

روغن زیتون: رژیم غذایی مدیترانه ای بر مصرف روغن زیتون به عنوان منبع اصلی چربی غذایی نسبت به مصرف چربی های حیوانی یا لبنی تاکید دارد. انواع مختلف روغن های زیتون حاوی چربی های غیر اشباع تک زنجیره ای هستند. این چربی ها به از بین بردن کلسترول بد خون (LDL)کمک می کنند. روغن زیتون های "خالص" که تحت فرایند های شیمیایی قرار نگرفته اند، حاوی بیشترین سطوح ترکیبات گیاهی محافظ با خواص آنتی اکسیدانی می باشند.

شما اگر در خرید های تان و نیز نوع انتخاب و طبخ غذا با دقت عمل نمایید، می توانید با رژیم غذایی مدیترانه ای هماهنگ شوید. متاسفانه در کشور ما هجوم غذاها و تنقلات غربی زمینه گذار تغذیه ای به سوی انتخاب های ناسالم را تشدید نموده است. علاوه بر این که هنوز ذائقه شیرین دوست را که به ارث برده ایم با شدت حفظ نموده ایم. لذا استفاده از رژیم غذایی مدیترانه ای به جای انتخاب فست فودهای غربی می تواند تامین کننده سلامتی ما باشد.
سعی کنید مقدار زیادی میوه ها و سبزیجات تازه را انتخاب کنید، میزان مصرف گوشت قرمز را محدود نموده و حداقل هفته ای یک مرتبه ماهی را مصرف نمایید. البته باید از مصرف ماهی سرخ شده و در کره و سُس فراوان خوابیده خودداری نمایید.
در طبخ غذا از روغن های سالم مانند روغن زیتون و روغن کانولا استفاده نمایید اما در میزان مصرف، دقت کنید و تعادل را حفظ نمایید چرا که روغن ها به طور کلی محتوای کالری بالایی دارند. از خشکبار هم به عنوان میان وعده استفاده کرده و یا می توانید آن ها را به سالاد اضافه کنید.
از مصرف چربی های اشباع و چربی ترانس(روغن های هیدروژنه) پرهیز کنید. برچسب غذاها را بخوانید تا متوجه شوید دقیقاً چه چیزی را خریداری و وارد بدن خود می کنید.

در پایان توجه به برخی نکات ویژه، حائز اهمیت می باشند:
* به جای استفاده از کره های هیدروژنه از کره بادام زمینی که یک محصول طبیعی است استفاده کنید.
* کره را کمتر مصرف نمایید. کلمات " کم چرب " و یا " بدون کلسترول " بر روی برچسب های غذایی بدین معنا نیست که این محصولات لزوما خوب هستند. بسیاری از این مواد حاوی چربی های ترانس بالا هستند.

*همه روزه طیف متنوعی از میوه و سبزیجات را مصرف نمایید. نهایتا در طی روز تا می توانید 7 تا 10 واحد میوه و سبزی مصرف کنید. هویج، سیب، و موز را در دسترس قرار دهید تا در مواقع لزوم از آن ها به عنوان میان وعده استفاده کنید. سالادهای میوه هم یک راه خوب برای مصرف میوه های مختلف خوشمزه و سالم می باشند.
سالاد میوه و سبزی
*در طبخ غذا از روغن زیتون و روغن کانولا استفاده کنید. در سالاد به جای سُس از روغن زیتون استفاده کنید. پس از طبخ پاستا برای خوش طعم کردن غذا از قدری پودر سیر، پیاز و کمی روغن زیتون استفاده نمایید. روی نان و نان سبوس دار به جای کره با روغن زیتون آغشته نمایید.
* غذاهای تان را به جای نمک با سبزیجات معطر و ادویه ها خوش طعم نمایید.
*مرغ و ماهی را جانشین گوشت قرمز کنید. از خوردن سوسیس، کالباس و سایر گوشت های قرمزی که دارای چربی های زیادی هستند خودداری کنید.
* مصرف مواد لبنی پُرچرب از جمله شیر 2 درصد چربی پرهیز کنید و به جای آن از شیر و ماست و پنیر عاری از چربی یا کم چرب استفاده کنید.
* یک تا دو بار در هفته ماهی بخورید. ماهی تن، قزل آلا، آزاد، کفال و کپور گزینه های خوبی هستند. ماهی را به صورت کبابی مصرف کنید چرا که هم طعم خوبی دارد و هم نیاز به تمیز کردن زیاد ندارد. از مصرف ماهی سرخ شده خودداری کنید مگر این که در مقدار اندکی روغن زیتون سرخ شده باشد.
*مقداری گردو، بادام، بادم زمینی و پسته شام را در دسترس قرار دهید تا در مواقع لازم از آن ها به عنوان میان وعده استفاده نمایید.
* در طی روز آب کافی بنوشید.
وقتی که موفق به استفاده از انتخاب های سالم و خوشمزه رژیم غذایی مدیترانه ای گشتید، چه بسا که ممکن است این رژیم غذایی، به الگوی غذایی مورد علاقه و محبوب شما مبدل گردد.