هوش اجتماعی


● تو کیستی؟
اگر می‌خواهید خودتان را بشناسید، به رفتار بقیه نگاه کنید و اگر می‌خواهید بقیه را درک کنید، به قلب خودتان نگاه کنید. کلید هوش اجتماعی در این است که بتوانید با بقیه ارتباط مثبت برقرار کنید و آنها بتوانند در کنار شما احساس آرامش و خوشحالی کنند.
اگر شما با خودتان در آرامش هستید، اعتماد به نفس هم دارید، پس ارزش‌ها و معیارهای خودتان را می‌شناسید. قدم اول در هوش اجتماعی این است که باور کنیم انسان موجودی اجتماعی است. حال که به این واقعیت ایمان پیدا کردیم، باید توانایی‌هایمان را بشناسیم و به اصطلاح این نیروهای بالقوه را بالفعل کنیم.
● معاشران هوشمند
اصل معاشرت می‌گوید اگر می‌خواهید از نظر روانی، جسمانی و اجتماعی تعادل داشته باشید، باید معاشرت کنید. اگر می‌خواهید خوب یاد بگیرید، باید با محیط اطرافتان رابطه درستی برقرار کنید. اگر می‌خواهید همه‌چیز را به یاد آورید باید بتوانید بین چیزهایی که به‌یاد می‌آورید و چیزهای جدیدی که قرار است حفظ کنید، رابطه شفافی به وجود آورید. اگر می‌خواهید از نظر اجتماعی موفق باشید، باید معاشرت و ارتباط خود با دیگران را بیشتر کنید.
● همه دنیا در یک لبخند
راز هوش اجتماعی، لبخند زدن به مردم است. لبخند انسان منعکس‌کننده گرما، اعتماد، رفتار مثبت و خوشحالی است و ضمناً باعث می‌شود دیگران هم جذب شما شوند. یک ضرب‌المثل چینی می‌گوید کسی‌که چهره خندان ندارد نباید کسب و کار راه بیندازد.
یک لبخند ساده بهترین راه پیدا کردن دوست و تحت‌تاثیر قرار دادن مردم است. وقتی ما لبخند را می‌بینیم، مغز ما هم واکنش نشان می‌دهد و به عضلات مخصوص لبخند فرمان می‌دهد و لبخند آنها را جواب می‌دهیم. در واقع لبخند ما امضا ماست. همیشه با لبخند به مردم خوشامد بگویید به‌خصوص اگر اولین باری باشد که آنها را می‌بینید، زیرا اولین برخورد در خاطر همه می‌ماند. به این پدیده اصطلاحاً اثر اولین برخورد یا اصل اولین برخورد می‌گویند.
در شروع آشنایی‌ها، لبخند اثر مثبت و حس خوشی به جا می‌گذارد و شما به تدریج دیگران را تحت‌تاثیر قرار می‌دهید. اگر بتوانید به خودتان بخندید، دنیا بلندتر به شما خواهد خندید. توانایی خندیدن به خود نشان می‌دهد که شما می‌توانید از خودتان بیرون بیایید و همه چیز را با دید دیگری نگاه کنید.
● آغوش مهربان، روح بزرگ
وقتی در حال توضیح نکته‌ای هستید، سعی کنید بدنتان با حرف‌هایتان هماهنگی داشته باشد. سعی کنید صدایتان هماهنگ با آن نکته‌ای باشد که مشغول توضیح دادنش هستید و با حرکات دست مانند یک مجسمه‌ساز، نکات یا صحنه‌ها را تعریف کنید.
از حرکات محبت‌آمیز استفاده کنید. در بعضی از فرهنگ‌ها، همدیگر را زیاد بغل می‌کنند، مثلاً در روسیه مردم وقتی به هم می‌رسند، یکدیگر را بغل می‌کنند. دکتر «هارولد فالک» در مورد بعضی از نکات مثبت در آغوش گرفتن، اعتقاد دارد: سیستم ایمنی بدن را هماهنگ می‌کند و باعث می‌شود خستگی فرد کاهش یابد و احساس شادابی کند. همچنین بغل کردن باعث افزایش هموگلوبین خون می‌شود. همان‌طور که می‌دانید هموگلوبین حامل اکسیژن به نقاط مهم بدن از قبیل قلب، مغز و بقیه اندام‌هاست. به‌طور کلی در آغوش گرفتن عملی است برای افزایش اعتماد به نفس و هوش اجتماعی.
● آینه؛ راستگوترین دوست
قبل از هر ملاقات خودتان را در یک آینه تمام قد نگاه کنید. به جای یک نگاه سطحی، فکرکنید شما مدیر تدارک لباس یا تهیه‌کننده فیلم هستید و باید لباس همه افراد را بررسی و آنها را با صحنه‌های مناسب فیلم هماهنگ کنید. حالا این کار را به جای این‌که در مورد هنرپیشه‌ها انجام دهید، روی خودتان پیاده کنید، زیرا شکل و نوع لباس باعث ایجاد آرامش و اعتماد به نفس می‌شود.
● هنر گوش دادن
«پابلیلیوس سایروس»، شاعر رومی، عقیده دارد: ما هم برای کسانی که برای ما جالب‌اند، جالب هستیم. او که راجع به هوش اجتماعی اطلاعات زیادی داشته، می‌گوید: اگر کسی علاقه‌مند به آشنایی با ما باشد و بخواهد ما را بهتر بشناسد، ما هم به همین نسبت به طرف او جذب می‌شویم. گوش کردن به حرف‌های طرف مقابل، یکی از بهترین و موثرترین راه‌هایی است که نشان می‌دهد او برای ما جالب است. منظورم این است که واقعاً گوش کنیم، یعنی چنان روی حرف‌هایش متمرکز شویم که انگار خودمان می‌خواهیم موضوعی را تعریف کنیم. چنین گوش‌کردنی، نشان می‌دهد آن شخص برای ما قابل‌توجه است و ما به‌عنوان یک فرد برای او ارزش قایلیم.
تحقیقات نشان داده است انسان چیزی حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد زمان بیداری‌اش را صرف ارتباط‌گیری می‌کند و به‌طور متوسط نیمی از این ارتباطات از طریق گوش است.
● شروع هیجان‌انگیز
راه‌های زیادی برای سلام و احوالپرسی با مردم وجود دارد. دوست، رئیس، همکار، کسانی که در طول روز می‌بینیم و بالاخره کسانی را که برای اولین بار ملاقات می‌کنیم. فرمول زیر در همه موقعیت‌ها جواب می‌دهد:
- با روحیه مثبت و نیک‌اندیشی به مردم نزدیک شوید.
- لبخند بر لب داشته باشید.
- با آنها دست بدهید یا با گرمی آنها را بغل کنید.
- برای باز کردن سر حرف، از مطالبی که مد نظر آنهاست، شروع کنید.
شما موفق شدید!
● پایان به یاد ماندنی
موقعیت‌های خداحافظی یا آخرین دیدار افراد با یکدیگر بهتر است که با ساعات یا دقایق بسیار شاد و سبک برگزار شود. وقتی با لبخند و شادی و حرف‌های مثبت صحنه ملاقات را ترک می‌کنید، اثر بسیار خوبی از خودتان به‌جا می‌گذارید که همیشه به‌یاد می‌ماند. به موازات آن، انرژی مادی و نیروی سلامتی برای خود و دوستانتان باقی می‌ماند. ملاقات‌های مثبت در اولین و آخرین‌ بار، مقاومت بدن را در مقابل بیماری افزایش می‌دهد و قدرت ایمنی بدن را تقویت می‌کند. به یاد داشته باشید که خلاف آن هم صدق می‌کند، یعنی اگر با روابط و احساسات تلخ دوستان و همکاران را ترک کنید، مانند این است که سم وارد بدن خود و دیگران کرده باشید، بنابراین انتخاب با خود شماست.
● ارتباطات گسترده
ایجاد شبکه ارتباطی با دیگران، در واقع بخشی از معرفی خود است و افراد دارای هوش اجتماعی این کار را به خودی خود انجام می‌دهند. منظور از ایجاد شبکه ارتباطی این است که ارتباطتان را با کسانی که پیشتر با آنها آشنا شده‌اید، به نوعی حفظ کنید و نشان دهید که برای دوستی آنها ارزش قائلید. این ارتباط به اندازه آشنایی با یک فرد تازه ارزشمند است.
در هر فرصت ممکن با مردم گفت‌وگو کنید. روزانه حتی چند کلمه صحبت با مغازه‌دار یا راننده تاکسی به ایجاد اعتماد به نفس در شما کمک می‌‌کند و اگر هنوز مایل به صحبت کردن با افراد غریبه نیستید، خودتان را جای آنها بگذارید و ببینید که آنها چقدر با محبت با شما رفتار خواهند کرد.
● ۱۰عادت بد در شنونده بودن
۱۰ عادت بد وجود دارد که می‌تواند به توان شنونده بودن و هوش اجتماعی شما لطمه بزند. اینها عبارتند از:
۱ ) تظاهر به گوش کردن درحالی که گوش نمی‌دهید.
۲ ) در حین گوش دادن کارهای جانبی انجام دهید.
۳ ) نشان دهید که موضوع صحبت جالب نیست.
۴ ) نشان دهید که گوینده طرز بیان جالبی ندارد.
۵ ) با گوینده بیش از حد بحث کنید، طوری که موضوع اصلی صحبت گم شود.
۶ ) بیش از حد هیجان نشان دهید.
۷ ) بیشتر روی موضوعات جانبی تکیه کنید تا اصل موضوع.
۸ ) با موضوع یک بعدی برخورد کنید.
۹ ) فقط به اصل موضوع بپردازید.
۱۰ ) مسائل مشکل و پیچیده را نادیده بگیرید.
● خنده؛ سفیر شادی
ـ خنده مسری است مانند سرماخوردگی؛
ـ وقتی کسی به من لبخند بزند، من هم لبخند می‌زنم.
ـ امروز که از خیابان می‌گذشتم به کسی لبخند زدم و متوجه شدم که لبخند به او هم سرایت کرد.
ـ وقتی راجع به لبخند فکر کردم، ارزشش را فهمیدم؛ یک لبخند ساده مثل لبخند من می‌تواند به دور دنیا سفر کند.
ـ وقتی حال لبخند زدن داری، لبخند بزن، بگذار لبخندت به همه سرایت کند و آن را به دور دنیا بفرست.